Başlangıç - Genel Tanıtım:
Değirmenimiz Timemore C1/C2 modeli. Timemore 'un 5 adet el değirmeni bulunmakta. Bunlar Nano, Slim, C1/C2, G1 ve Chestnut X modelleri. Titanyum burr seçeneği olanlar hariç, değirmenler ortak çelik burr (55 HRC sertlik) ve çift rulman yataklama tasarımını kullanıyor. Bu da öğütüm kalitelerinin tatmin edici olacağı anlamına geliyor.

C1/C2 modelinde maliyet azaltma amaçlı plastik parçalar kullanılmış fakat kaliteden ödün vermiyor. Özellikle dış kısmında kullanılan alüminyum kaplama üst sınıf bir değirmen hissiyatı veriyor. Öğütücü 430 gram civarında.
görsel


Öğütme Deneyimlerim:
Öğütücünün üstündeki desenli yüzey kolay kavrama sağlıyor. Tek el ile rahat kavranıyor. Eli küçük olanlar için de sorunsuz kullanabilecek bir değirmen. Öğütme kolu değirmene geçmeli bir şekilde kolayca bağlanıyor ve öğütüm sırasında çıkmıyor. Bağlantılar metal olduğundan, ömür konusunda bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Öğütme denemelerimi 10, 15, 20, 25 ve 30 klik için yaptım. Kullandığım kahve yıkanmış bir Etiyopya Sidamo çekirdeği. Her öğütüm için 10 adet kahve çekirdeği kullandım. (yabancı bir forumda görmüştüm)

15 klik altında ince (espresso, TK) öğütüm olduğundan, öğütme süresi 2 katına çıkıyor. 15 klikten sonraki kademelerde öğütüm gayet hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Denediğim çekirdek için, 4-7 tam tur sonunda 10 adet kahve çekirdeği tamamen öğütülmüş oluyor. Tur başına 2 civarı çekirdek yani 0.25-0.30 gram öğütebiliyor. Filtre kahve demlemeleri (V60, filtre kahve makinesi, diğer dripperlar) için Timemore tarafından tavsiye edilen öğütüm ayarı 15-25 klik aralığı. 6 klik altında kullanılması üretici firma tarafından tavsiye edilmiyor.

Elimdeki başka bir doğal işlenmiş Etiyopya kahve çekirdeğinin 15 gramını 20 klikte 30 saniye civarında ,45 tur döndürerek öğüttüm. Siz turları saymazsanız 20-25 saniyede öğütebilirsiniz.
görsel


Statik Var Mı?:
15 gram kahve öğüttüğümde, 0.2 gram civarı kahve tozu ve kabuk kısmı statik nedeniyle değirmene yapışıyor. Plastik kullanan öğütücülerde sıklıkla görülebilen bir durum fakat öğütme haznesinde plastik olmasına rağmen neredeyse statik yok... İçinde anti statik bir kaplama olabilir diye düşünüyorum.
görsel
Malzeme kalitesi ve dayanıklılık:
Ürün genel olarak kaliteli hissiyatı veriyor ve dış kısmının alüminyum alaşımı kaplı olması üst sınıf bir algı yaratıyor.

Dikkat!!! Haznenin iç kısmı plastik olduğundan, gövde bağlantı kısmına dikkat etmek gerekiyor. Gövde metal olduğundan, çok sıkılmamasını tavsiye ederim. Çok sıkılırsa, uzun vadede haznedeki dişlerde aşınma sorunu olabilir. Fotoğrafta görebilirsiniz.
görsel


Ekleme Temmuz 2020:
Timemore firması, C1 ile aynı olan, sadece öğütme haznesinin tamamen alüminyum olarak kullanıldığı C2 modelini satışa sundu. 8 aylık süreçte, içi plastik olan haznede bir sorun yaşamadığımı belirteyim.

Detaylı Temizlik ve Bakım:
Kahve ayar vidasını çıkararak parçaları teker teker sökmeye başlıyoruz. Sırasıyla, ayar vidası, sabitleme vidası, burr, yay, pul ve şaft çıkıyor. Slim ve diğer modellerinde şaft çubuğu ile beraber burr takımı bütün halde çıkabiliyor. Şaft çubuğu yerinde de kalabilir, kolay kolay kirlenecek bir parça değil.

Yanında gelen temizleme fırçası kaliteli ve iyi bir şekilde temizliyor. Bir süre sonra deforme olabileceğini unutmayın.
görsel


Genel Değerlendirme:
Fiyatına kıyasla kesinlikle önereceğim bir değirmen.

Karşılaşılan Sorunlar:
Şu ana kadar 2 konuda şikayet duydum. Kendim yaşamadım ama aktarmak istiyorum.

Yayın takılması... yay takılı kaldığında, değirmeni söküp, tekrar toplamak gerekiyor. bu konuda bir kaç şikayet duydum ama yay takılı kalsa da kullanıma engel değil ve öğütümü kötü etkilemiyor.

Merkezleme/Kalibrasyon sorunu... her seri üretim olabildiği gibi, bazı ürünlerde sorunlar olabiliyor. Aliexpress üzerinden alınan ürünlerde maalesef garanti yok ve böyle bir risk her zaman var.

Yurt içinden alınan ürünler, markanın distribütörü (bkz:globally a.ş.) tarafından 2 sene garantili.

Öğütüm ayarları:
Başlangıç için kullanabileceğiniz ayarlar.

Türk Kahvesi: 7-9 klik
V60: 17-21 ( kahve özel bir kahve değil ise 19 ile başlayabilirsiniz)
French press: 25-26