Kahvenin içindeki çözünebilir maddeler demleme sırasında sıcak su yardımıyla fincan geçer.

TDS "Toplam çözünmüş katı madde" demektir, ve aslında fincanımızda ne kadar kahve olduğunu belirtir.

Pour Over için SCA tarafındam önerilen TDS değerleri 1.15%-1.35% arasıdır ama bazen daha yüksek TDS, daha iyi tat verebilir. Denge önemli.

Kahveniz sulu olduğunda (düşük TDS %) sebebini fotoğraflar arasındaki farka bakarak da anlayabilirsiniz.

instagram

Tds ve extraction hem profesyonel hem de ev baristaları için de çoğu zaman yanlış kullanılan ve kahve tadının önüne geçebilen kavramlar. Aslında ikisi de demlemelerde referans noktaları oluşturmak adına önemlidir. Kendi başına asla bir anlam ifade etmez. Hem espresso hem de demleme yaparken aslında süre tutmamızın sebebi neyse Tds ölçmemizin sebebi de o. Diyelimki güzel bir kahve demlediyseniz ve Tds ölçtüğünüzde sonuç X çıktı, bir sonraki demlemenizde kötü bir kahve elde ettiniz ve sonuç Y çıktı. Eğer refraktometreniz varsa X noktasını referans alarak reçetenizi çok kolay modifiye edebilirsiniz.
Burada önemli olan konu, bu tür hesapların kahve tadının önüne geçmesi. Bu değerlerin bir anlamı olabilmesi için kahveyi iyi analiz etmek gerekir. Kahvenin potansiyel tadını öğrendikten sonra (genelde cupping yaparak öğrenilir) reçete çalışmak daha sağlıklı olur. Çünkü Tds X, Tds Y'den ya da %Y extraction %Y'den iyidir diyebilmek için kahvenin potansiyelini bilmek ya da iyi demlenmiş halini içmek gerek.