Kovid-19 salgını hiç kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde bizleri evimize tıktı. Heyecan dolu festivaller, SCA yarışmaları sanki çok uzaklarda...

Pandeminin ilk dönemlerini yani dış haberler servislerine düşen ilk haberleri hatırlıyorum da hiç dikkate bile almadık birçoğumuz. Eski bir gazeteci refleksi ile doldurma haber yapıldığını düşünmüştüm. Daha sonra şirket asansöründe gördüğümüz, ilk maskeli kişiye herkesin ne kadar çok şaşırdığını hatta güldüğünü hatırlıyorum. Ama insanoğlu işte ne kadar çabuk uyum sağlıyoruz. Şimdi birçoğumuz maskesiz gezmeyi düşünemiyoruz bile.

Kahve sektörü için de pandemi öncesi en son festival Coffex İstanbul 2020 olmuştu. Ne mutlu İzmir'den kalkıp festivalin son gününe de olsa katılabilmiştim. Şimdi geriye baktığımda 'iyi ki...' diyorum.

Gelelim başlığa; pandemi tüm hayatımızı, alışkanlıklarımızı ve sosyal davranışlarımızı etkiledi. Bu dönemde özellikle cafelerden uzak kalan kahve severler evlerde kahve demlemeye başladı.
İşte Levent Öncü (@teyyaredenkahve) ile hazırladığımız Kahve Masası fikri aslında bu şekilde ortaya çıktı. Özellikle Instagram üzerinden bizlere gelen 'Nasıl kahve demlerim?','Hangi değirmeni almalıyım?' sorularına cevap vermek ve işi profesyonelleri ile konuşmak için 43 haftadır devam eden Türkiye'nin ilk 'coffee talk show'u olduk.

Bu dönemde cafelere gidemeyen ev demleyicileri ekipman satan internet sitelerine deyim yerindeyse 'hücum' etti. Hatta hatırlarsanız pandeminin ilk dönemlerinde plastik V60 ve aeropress filtresi bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Firmalar da yükselen bu trendi görerek yatırımlarını bu trendin dikkatini çekecek hale getirdi.

Online alışverişe açılan siteler, tüketicilerin ilgisini çekecek indirimler ve sosyal medya çalışmları ile satışlar ivme kazandı. Merak edilenler sosyal medya hesaplarından, bloglardan, forumlardan ve Youtube videolarından araştırıldı. Hemen hemen 14. ayını geride bıraktığımız bu süreçte ufak çaplı kahve demlemeye başlayan çoğu kişi görüyorum ki kendini geliştirmeye, yeni şeyler denemeye araştırmaya çok açık. French Press ile başlayan süreçler iyi bir değirmen ve sonrasında devam eden ekipman arayışları ile devam ediyor. Bu dönemde evde kahve tüketip yeni bir ekipman almayan neredeyse yok gibi.

Peki siz şu süreçte en son hangi ekipmanı aldınız?
Ev demleyicilerinin bu kadar artması ile ilgili neler düşünüyorsunuz?
Globalde yaşanan kriz kahve dükkanlarını da çok sert vursa da, kavurmahanelere ev demleyicileri sebebi ile olumlu geri dönüşü olduğu kesin. Tabi buna kavurmahanelerin artık toptan satış neredeyse yapamadığını da hesaba katarsak, dengeledi diyebiliriz durumu. Ancak sektör her halükarda olumsuz etkilendi, yüzlerce ''ücretsiz izinli" işini kaybeden ya da en iyi ihtimalde iki üç au altı ay bir yıllık periyotlarda işsiz kalan kahve çalışanları var.

İşin karanlık tarafından biraz aydınlık tarafına da bakalım şimdi. Çoğu insan kahveyi artık daha detaylı biliyor, öğreniyor, deniyor. Ki bu uzun vadede tüm sektöre olumlu yansıyacaktır. Daha bilinçli müşteri, daha titiz işçilik ve pazarlama politikalarını peşi sıra getirir.

Kahve çalışanı olsam da aynı zamanda sıkı bir ev demleyicisiyim, işten daha çok evde kahve demliyorum genelde 🙂, kendimi ondan ev demleyicisi tarafına daha yakın hissediyorum. Bu süreçte ama hiç bir yeni ekipman almadım, gerek de duymadım. Tartı, değirmen, bir demlik dahi oldukça yeterli ev ortamına. 😇