sanırım yakın zamanda en çok sorulan merak ettiğim dripperlardan biriydi. görünüşü ile ilgi çeken instagramda kahve severlerin favori ekipmanlarından birisi.

Ürün bende olmadığından

Rıdvan Kahraman
'dan denemek için ödünç aldım.
Bu ekipmanın en önemli farklılığı hibrit özelliği yani V60 ve Kalita Wave filtre kağıtları ile birlikte kullanabiliyorsunuz. 20 dikey oluktan oluşan Origami Dipper, daha farklı bir demleme deneyimi sunduğu da aşikar.

görsel


Bu aralar favori ekipmanlarımdan olan Timemore Dripper Crystal Eye ile karşılaştırması çok yakında... :)
şu ana kadar deneme fırsatı bulmadığım bir kaç demleyiciden bir tanesi. tasarım olarak hoş duruyor ama demleme olarak nasıldır merak ediyorum. karşılaştırmayı bekliyorum

İsmail Gökcan
Origami dripperı 2019 demleme yarışmasında kullanmak için almıştım ve neredeyse 1.5 senedir her gün kullanıyorum. Aslında origamiyi, daha doğrusu yarışmada kullanacağım demleme ekipmanını seçerken aklımda, doğru yanlış, bir fikir vardı aklımda. Eğer immersionda yoğun gövdeli, tatlı kahve elde ediyorsak, demlemeyi ne kadar percolationa yaklaştırırsam da kahve daha düşük gövdeli ve daha aromatik olacaktı. Ancak percolation demleme yaparken de aslında kağıt filtre yapısından ötürü demlemeyi kontrol edemeyip demlemem neredeyse yarı immersion oluyordu genelde. O zamanlar tabi Togay daha cafer filtreleri getirmemişti. Hario filtreler de ciddi kontrolsüz bir akış sunuyor malum. Bu yüzden hızlı bir demleme nasıl yapabilirim diye düşünürken daha geniş akış deliğini bulunan bir demleme ekipmanını bularak bu sorunu çözebilirim diye düşündüm. Origaminin hava kanalları kağıt filtrenin duvara tam yapışmasını engelleyip akış hızını da artırması benim için avantaj oldu.

Ps1: Yarışma sırasında origamilerini birini yamuk yerleştirdiğim için Tds'im farklı çıktı. Çok sonradan bir arkadaşım 3d yazıcıyla altlık basarak bu sorunu çözdü.
Ps2: Hala her gun origami ve th-3 ikilisi ile demleme yapıyorum. Ne kadar hızlı o kadar iyi.