Endonezya kahvelerinden biri luwak kahvesidir.Endonezya Bali’de yoğun bir şekilde üretilmektedir.

Luwak kahvesi, firavun faresi türlerinin (Paradoxurus hermaphroditus) sindirim sonuçlarından üretilen kahvedir. Bu hayvan, daha sonra tüketmek için en uygun şekilde parçalanmış kahve meyvesini seçme yeteneğine sahiptir. Sindirim sürecinde sadece kahve kabuğu sindirilirken kahve çekirdekleri kirle birlikte dışarı çıkar. Üretilen kahve çekirdekleri, genellikle topraksı, küflü, şuruplu, pürüzsüz ve çikolata alt tonları olarak tanımlanan benzersiz bir aroma ve tada sahiptir.

Firavun faresi türlerinin (Paradoxurus hermaphroditus) kafeslerde beslenilerek de üretim yapılmakta olup direk firavun faresinin doğal ortamından çıkardığı kahve çekirdeklerinin toplanılarak da üretimi yapılmaktadır.

Firavun faresinin şöyle bir özelliği bulunmakta doğal ortamımda kahve çekirdeklerinin kalitelisini seçerek, başka meyveler de yemek de ve daha çok hareket etmektedir. Bu da doğal olarak fermantasyon işlemini daha kaliteli olmasını ve farklı tatlar sağlamaktadır.

Firavun fareleri yabani hayvan olduğu için kafes yetiştiriciliği hayvan hakları kapsamın da uygun bulunmamaktadır ve bölgede genel olarak izin verilmemektedir. Ama ne yazık ki bu şekilde üretim yapan yerler bulunmaktadır.

Luwak kahvesi diğer kahvelere göre daha sarı ve daha hafif olmaktadır. Fiyatı kilosu 500 dolar civarında olup piyasada çok fazla sahte luwak kahvesi bulunmaktadır.

Yaptığım bir kaç akademik çalışma ve inceleme sonucunda luwak kahvesinin oluşumunda firavun kahvesinin midesinde ve bağırsaklarındaki fermantasyon sürecinde etki eden bakteri ve asitlerinin belirlenerek kültür ortamlarımda üretilme çalışmaları yapılmaktadır.
üretim sürecinin zorlu olmasından ve doğal ortamda üretilen kahvenin arzının azlığından dolayı fiyatı çok yüksek olan kahve türü. kahvenin kalitesinden öte hikayesi para ediyor.