Forumdan, Instagram'dan ya da Youtube'dan bilenler bilir, kahvenin üretim tarafının tüm kahve çalışanlarınca ve tüketicilerince olabildiğine öğrenilmesi, paylaşılması ve deneyimlenmesine çok önem veriyorum. Bunun için bir çok yayın yaptım ve sonunda o yayınlardan birinin sonuna geldik. :)

Kolombiya'ya yaptığım iş seyahatini anlattığım, çeşitli videolarla güncesini tuttuğum Vlog serisi 4. bölümü olan La Palma y El Tucan ile son buldu.

La Palma y El Tucan bir çok ulusal ve dünya kahve şampiyonunun kullandığı kahveleri üreten, kalitesiyle dünyaya nam salmış muazzam bir tarla! Yayının ve son tarla ziyaretimin LPET'e olmasından dolayı da çok mutluyum. :)

İzleyeceklere şimdiden keyifli seyirler diliyorum ve destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum!

video


video


video


video

Belgesel niteliğinde güzel bir seri olmuş. Tarladan fincana süreci anlatan ve detaylandıran nitelikli bir çalışma.

İş gezisi dahilinde bu kadar çok bilgi toplanması ve röportajlarla bunların desteklenerek bu tarz bir yapım haline getirilmesi de takdire şayan. Eline sağlık şampiyon.
Gerçekten bizler için oldukça bilgilendirici ve farkındalık yaratıcı bir içerik oldu. Emeğine sağlık.

Kolombiya La Palma Y El Tucan (Laktik Fermentasyoni Castillo) 'yu bu sene

Cem Tolga İzmiroğlu
'nun kavrumu ile grizzly coffee roasters co. 'tan denemiştim. Oldukça keyifli ve güzel bir deneyimdi.
Teşekkürler dostlar! 😇 @Levent Oncu @Ismail Gokcan

Ben son LPET kahvemi demleme şampiyonası öncesi içmiştim. Epey oldu. Laktik Fermantasyon Sidra idi kahve. Heroes serisi idi.

Orkun Üstel
'nun yayınları sayesinde en çok dikkatimi çeken şey; kahve sektöründe en büyük yenilikleri aslında çiftliklerin yaptığı yada yapmak zorunda olduğu oldu. Yenilik, iyileştirme, geliştirme, deneme vesaire kavuruculardan da baristalardan da çok daha fazla değişkenle uğraşıyorlar.

Beytullah Babacan
Aynen öyle. İyi ürün, iyi kazanç getiriyor. İyi ürün için de dolayısıyla yatırımların da artması gerekiyor. Bu noktada deneysel ürünlerin de aslında fiyatı niye pahalı olduğu açığa kavuşmuş oluyor mümkün mertebe. Fiyata marka fiyatı ekleyen çiftlikler de var tabi yok değil ama, serbest piyasa. 🙃 İşin bir yanı riski çok yüksek. Yapılan gelişmelerden ilk hasatın deneye ayrılan kısmının iyi olabilecekken kötü çıkma riski de var. O sebeple de yeni işler denenecek kahveler için ayrılan miktar da az oluyor. Az olup iyi çıkarsa fiyat buna göre de artıyor tabi.

Bir yandan fermantasyon için hep geleneksel işlemler kullanıldığından kahve sektörü için fermantasyonu verimli ve yönlendirilmiş olarak kullanma hala bir bilmece gibi. Belki bir on yılda deneysel dediğimiz metodlar gelenekselleşir. Kim bilir. Bugün kimse şaraptaki karbonik maserasyonu konuşmuyor ama kahvede yapılırsa konuşuyor. Çünkü hala bu tarz metodlar kahvede çok yeni.

Uzun lafın kısası böyle bir sektörde, böyle bir iklimsel, küresel, sağlıksal krizde de ne emeğin, ne ürünün heba olmasına ne insanın, ne doğanın tahammülü var.

Tarımda esas uzun vadede üzerine düşülmesi gereken şey biyolojik tarım. Onu da başka bir konuda konuşuruz. 🙂