Bugün Kimma Coffee tarafından doğrudan çiftlikten ithalatı yapılan Etiyopya Wegida denedim.
Genel olarak Naturel kahvelerde sıcaklığı düşürerek demlemeler yaparken bu kez sıcaklığı yüksek bir şekilde demleme yaptığımda bu kahve özelinde çok daha iyi sonuçlar aldığımı söyleyebilirim.

Demleme reçetem ise şöyle:

Kahve:16 gram / Su:240 ML
Comandante C40: 24 klik
Su: Peak Water 3.2
Su Sıcaklığı: 95 Derece
Filtre: Hario Natürel
Demleme ekipmanı: Timemore Eye Crystal (02)

- Öncelikle 60 ml su ile bir ön demleme gerçekleştiriyorum.
- 30 saniyelik bir bekleme sonrası 190 ml’e kadar suyu kahveyi daha iyi çözmek için yatağı fazla yükseltmeden yavaş bir şekilde döküyorum.
- En son 240 ml’e kadar dairesel bir döküş gerçekleştiriyorum.
- Bitiş: 2:11

Tadım notları: Damakta oldukça zengin kayısı ve sarı meyveler, canlı asiditeye eşlik eden narenciye tatlılığı. Gövdesi ise orta.

Kahvenin detayları ise şöyle:

ETİYOPYA WEGİDA - DIRECT TRADE

Kimma Coffee, 2016 yılından bu yana özellikle kadın üreticilere öncelik vermek üzere, birçok kahve üreticisine destek vermeye devam ediyor. Kahvenin yetiştiği toprakları ziyaret ederek, hem çiftçilere hem de kahve sektöründe çalışan tüm paydaşlarına eğitimler vermeye devam ediyor.

Bu eğitimler, International Trade Center ve Birleşmiş Milletler 'Kadın Üreticiler ve Kahve Üreticileri' programı için Specialty Coffee Association (SCA) Kahve Becerileri Eğitimlerini kapsamaktadır. 2020 yılının başarılı hasat dönemi sonrasında Etiyopya'dan ödüllü bir kahveyi daha sizlerle buluşturuyoruz.

Gedio bölgesinden gelen Wegida'nın bizlere ulaşmasında büyük emeği olan Amenat ve Letsequoia Coffee'ye de teşekkür ederiz.

WEGİDA

Yirgacheffe, Etiyopya’da daha çok yıkanmış kahveleri ile bilinen bir bölge. Ancak son yıllarda, özellikle meyve aromalarının ve tatlarının zengin karakterlerini barındıran natürel kahveleri ile de adından söz ettirmeye devam ediyor.

'Kahve Üretimi Bölgesi' olarak ismi geçen, Etiyopya’nın 11 idari bölgesinden biri olan ‘Güney Milletleri, Milliyetleri ve Halkları’, bir çok küçük üreticinin bulunduğu büyük bir bölgedir ve bu meşhur kahvelerin üretiminin gerçekleştiği Yirgacheffe’ye de ev sahipliği yapmaktadır.

Wegida’nın üreticisi Kasahun Jebo, Etiyopya’da ilk defa 2020 yılında düzenlenen Cup of Excellence (CEO) yarışmasında yer aldı.

3.23 hektarlık bir alanda üretim yapan Jebo, CEO yarışması için Wegida’dan seçtiği 5 kg’luk numune kahvesi ile yarışmaya girerek 25. oldu.

Hasat: 2020

Bölge: Wegida Kebele, Gedio, Yirgacheffe

Üretici: Kasahun Jebo

Türü: 74110, Wellisho (Wolisho), Ata Ağaç (mother tree)

Yükseklik: 2110 mt.

Tadım notları: Aromada Sütlü çikolata, Tarçın notaları ve Ahududu, Yabanmersini; Tatta olgun kayısı ve Kurutulmuş portakal tatlılığı, canlı asidite, orta ve dolgun gövde; şeker portakalı bitişi

Cup of Excellence (COE), 1999 yılından bu yana kahve üreticisi ülkelerde Uluslararası COE Jurilerinin katılımı ile düzenlediği yarışmalarda 'Mükemmel Kahve'leri ödüllendirmektedir. Özellikle bu yarışmalara katılan küçük işletme sahibi çiftçiler, kendi çiftliklerindeki tarım politikalarından ürünlerinin yetiştirme kalitesine kadar bir çok konuda şeffaf ve adil bir platformda kendileri için en iyi faydayı elde edebilmektedirler. Daha detaylı bilgi için: Cup of Excellence=
Bu aralar doğal işlenmiş Etiyopya kahveleri sevenler için çok güzel kahveler var. Direct trade kahveler görmek de sevindirici.