bugün (bkz:kimma coffee) tarafından doğrudan çiftlikten ithalatı yapılan diğer bir çekirdek olan etiyopya wegida denedim. (bkz:kimma coffee / etiyopya wegida)

Demlemede bu kez kahve oranımı azalttım ve 12,5 gram kullandım. Demleme ekipmanı olarak ise Hario'nun yeni demleme ekipmanı (bkz:Hario V60 Dripper MUGEN Plastik) kullandım. Demleme ekipmanı ile ayrı bir içerik hazılayacağım ama özellikle dripper içinde kanal olmaması nedeniyle suyu bypass etmemesi nediniyle oldukça ufak demlemelerde çok iyi sonuçlar çıkardığını söyleyebilirim.
Reçetem ise şöyle:

demleme reçetem ise şöyle:

kahve:12,5 gram / su:190 ml
comandante c40: 23 klik
su: peak water 3.2
su sıcaklığı: 93 derece
filtre: hario 40'lı kutu
demleme ekipmanı: Hario MUGEN

- öncelikle 50 ml su ile bir ön demleme gerçekleştiriyorum.
- 30 saniyelik bir bekleme sonrası 120 ml’e kadar su ekliyorum.
- en son 190 ml’e kadar kenarlardan dairesel bir döküş gerçekleştiriyorum.
- bitiş: 2:36

tadım notları: oldukça çiceksi aromalar, damakta bergamot tatlarına eşlik eden sarı meyveler...

kahvenin detayları ise şöyle:

Kimma Coffee, 2016 yılından bu yana özellikle kadın üreticilere öncelik vermek üzere, birçok kahve üreticisine destek vermeye devam ediyor. Kahvenin yetiştiği toprakları ziyaret ederek, hem çiftçilere hem de kahve sektöründe çalışan tüm paydaşlarına eğitimler vermeye devam ediyor.
Bu eğitimler, International Trade Center ve Birleşmiş Milletler 'Kadın Üreticiler ve Kahve Üreticileri' programı için Specialty Coffee Association (SCA) Kahve Becerileri Eğitimlerini kapsamaktadır. 2020 yılının başarılı hasat dönemi sonrasında Etiyopya'dan ödüllü bir kahveyi daha sizlerle buluşturuyoruz.
Gedo bölgesinden gelen Tulise'nin bizlere ulaşmasında büyük emeği olan Amenat ve Letsequoia Coffee'ye de teşekkür ederiz.
TULISE
Tulise ismini Etiyopya’nın Gedo bölgesi Tulsi köyünden alıyor. Bu özel kahvenin üreticisi Mengestu Demise, 3.6 hektarlık bir arazide yılda sadece 400 çuval naturel kahve üretimi yapıyor.
2020 yılında Etiyopya’da ilk kez düzenlenen Cup of Excellence yarışmasında Dega türü kahvesi ile 85.57 puan alarak yarışmada ilk 40 üretici arasına girdi. Elinizdeki kahve ise Demise’nin tarlasında yetişen Kurume varyetesi olan çok tatlı bir kahve.

Hasat: 2020
Bölge: Tulise Kebele, Yirgacheffe
Üretici: Mengestu Demise
Türü: Kurume, Kulisha, Dega, 74110, 74112
Yükseklik: 2056 mt.
Tadım Notları: Yasemin ve hanımeli çiçekleri, tatta bergamot, kurutulmuş sarı meyveler, orta ve canlı asidite, olgun şeftali tatlılığı ve orta gövde

Cup of Excellence (COE), 1999 yılından bu yana kahve üreticisi ülkelerde Uluslararası COE Jurilerinin katılımı ile düzenlediği yarışmalarda 'Mükemmel Kahve'leri ödüllendirmektedir. Özellikle bu yarışmalara katılan küçük işletme sahibi çiftçiler, kendi çiftliklerindeki tarım politikalarından ürünlerinin yetiştirme kalitesine kadar bir çok konuda şeffaf ve adil bir platformda kendileri için en iyi faydayı elde edebilmektedirler. Daha detaylı bilgi için: https://cupofexcellence.org/

ETİYOPYA'DAN BAZI NOTLAR:
Başkent: Addis Ababa
Ana Liman: Dire Dawa, Djibouti
Nufüs: 109 milyon
Konuşulan Dil: Amharca (Güney Sami dili), Oromo, Somalice ve diğer yerel diller
Para Birimi: Birr (ETB)
Hasat Zamanı: Ekim - Ocak
Yeni Hasat Temini: Nisan - Haziran
Çuval: 60 Kg
İşlenme Yöntemleri: Toplanan meyveler genellikle güneşte kurutulur (Natürel yöntem). Suya erişimin olduğu diğer bölgelerde ise Yıkama İstasyonlarında ya da manuel yıkama yöntemi ile işlenebiliyor. Son zamanlarda yine suya erişim sağlayabilen çiftçiler Honey Process yöntemi de kullanmaktalar.
Kısaca Kahve Tarihi: Afrika'nın doğusunda bulunan, arkeolojik çalışmalara göre 3 milyon yıldan daha fazla bir tarihe sahip olan antik kültürün merkezi Etiyopya, Arabica türü kahvenin de ana vatanı olarak anılmaktadır. Ülkede kahve yetiştiriciliği yapılan başlıca bölgeler Guji, Sidama, Yirgacheffe, Harrar, Limu, Djimma, Lekempti, Wallega, Gimbi, Bonga (Kaffa)'dır.
Etiyopya'da yetişen Arabica kahve çeşitleri: Heirloom, Wegida, Kudhome, Gesha, Djimma ve diğerleri.