⭐️ 'Ben Kenya Kahvesi Seviyorum' diyen herkesin takip etmesi gereken bir başlık olmasını diliyorum :)

⭐️ Peki Kenya Kahvesi seviyorum demek ne anlama geliyor? En farklı açıklamayı dün Can'ın @coffeeblackhot' un instagram hikayesinde gördüm :) Mert Şişman tarafından yazılan yazıda 'kenya deyince kedi sidiği gibi asidite isterim ben' yorumu acayip hoşuma gitti.

Yani demem o ki kısaca Kenya Kahvesi sevenler, asidite sever, farklı tatlara açık olur, kompleks tatlar candır.

Denediğimiz Kenya Kahvelerini bu başlık altında toparlayalım bakalım :)
(bkz:Kafein Kültür) / ➡️kenya ıchuga nyeri ab - yıkanmış

Sonra 'ne zamandır şöyle iyi bir Kenya içmedik yawww' diye düşünürken Orkun Üstel'in yeni kahvesi ➡️kenya ıchuga nyeri ab - yıkanmış serverda yerini aldı.

Kahvenin reçetesi için Orkun Üstel en iyi demleme sonucunun buzdağı su ile alındığını söylemişti. Ama İzmir'de bu suyu bulmak gerçekten oldukça zor. O nedenle ilk denemeyi Pınar Madran kaynağı ile yaptım. Pınar Madran su genel olarak kahvelerde biraz daha tatlılığı ön plana alıyor. Kahve öğütümde şahane domates kokuları ile başladı. Kahveyi içmeye başlayınca aromada kremalı domates çorbası aldım. Hafızamda direkt olarak o canlandı. Tadımda oldukça güzel bir asidite geldi. aynı zamanda oldukça kompleks bir kahve. Yine domates tatları, limon notlarına, tatlılık eşlik etti. Soğudukça kahve siyah çaya döndü. . Bu tadım notlarım kavurucunun önerisi ile değil kendi alışık olarak kullandığım su ile aldığım notlar. Buzdağı ile denediğimde eklemelerim olacak.
(bkz:coffeevine) ile gelen bir pakette daha önce denemediğim bir kavurucu olan Bailies Coffee'nin Kenya Kamwangi AA'sı da epey başarılıydı.

Ülkemizde Kenya kahveleri çok tercih edilmiyor ama hastaları var :)

Kafein Kültür'ün Kenya'sı da gayet başarılı olmuş.
Madran suyu ile bu kadar domates domates çıkması şahsen üzdü. 🥲 Hem kavurmahane suyu ile hem Buzdağı su ile oldukça dengeli ve keyifli kompleks çıktı çünkü. Bizim kavurmahane suyu ile yazdığımız notlar kumkat, limon, kırmızı elma, siyah çay. Umuyorum buzdağı su ile deneme şansın da olur İsmail dostum. 😇