Geçtiğimiz günlerde Ersin Acar'ın videosunda vardı. Muzlu Coldbrew yapmak diye gayet güzel bir tarif hazırlamış. Ama benim başlığımdaki konu yani 'kahve ve muz'un olayı bambaşka...

Kahve tadım çarkında yerini dahi bir anda bulamayacağım bir tadım notundan bahsediyorum.
Kahve Masası yayınlarını takip eden dostlarımız bilir. şimdiye kadar içtiğim en farklı kahvenin (bkz:savages Coffees) den olduğunu söylemiştim. Kahvemiz Savages Coffees Panama Geisha Finca Deborah Nirvana...

Kahveyi sevgili dostum

Levent Öncü
az miktarda gelen bu özel çekirdeği 2'ye bölerek bana da göndermişti. Bir süre vakumlu olarak kalan bu kahveyi bir sabah hiç üzerine bakmadan klasik bir yöntem ile 16 gramdan demledim. kahveyi ilk yudumladığım anda ise ne demledim ben diyerek işi gücü bırakıp direkt pakete baktım gerçekten çok şaşırdım. çünkü inanılmaz bir kiraz ve kırmızı erik tadı, tropikal meyveler ve ağzımda çok bilindik bir tat bıraktı ancak bir türlü uyuşturamadım. Kahvenin paketindeki isimi girip savage sitesindeki tadım notlarını girdiğimde ise inanılmaz bir aydınlanma yaşadım :) çünkü aradığım tadım notu muzdu. gerçekten hayatımdaki en ilginç tecrübeydi. hemen gidip kahvede ne kadar kaldığına baktım maalesef sadece 6 gram kalmıştı hemen vakumlayıp video için buzluğa attım.
Ve o büyük gün geldi.
Ondan öncesi ise şunu ekleyeyim hemen...
(bkz:Hario Mugen)'i incelemem için Hario Türkiye'den bana geldiğinde aslında biraz burun kıvırdım 'bu neeyeaah' demiş bile olabilirim daha sonrasında ekipmanı incelediğimde özellikle filtrenin ekipmana yapışması sonrası bypass olmaması nedeniyle ufak gramajlarda iyi sonuç alabileceğimi düşündüm. gerçekten öyle oldu.

Demleme detayları...

su: Pınar Madran
su sıcaklığı: 92 derece
öğütüm: 1zpresso k-plus ile 6,5 ayarında yani comandante 18-21 klik arası diyebiliriz

6 gram / 100 ml su

- demlemeye 40 ml bir su ile ön demleme yaprak başladım.
- 30 saniye bekledim
- kenarlarda bekleyen kahveleri aşağı demleme yatağına indirecek şekilde 90 ml kadar dairesel döküş ile su ekledim.
- daha sonrasında 10 ml su ile son kez yan duvarları indirerek demlemeyi bitirdim.
- bitiş:1:30


kahvenin detayarı:

Description
Nirvana is an effect of unique Nitrogen infused anaerobic process. This Finca Deborah Geisha is extremely aromatic, complex and intense. It’s a true showcase of Savage Coffees’ processing craftsmanship / terroir.

Processing
Processing starts with meticulous harvesting technique when only the ripest Geisha cherries reading 21-24 on BRIX meter.

The cherries are carefully selected for a second time before depositing them inside hermetically sealed tanks. They remain in the tank for more than 100 hours with Nitrogen infused to obtain anaerobic environment and create elevated aromatics, incomparable complexity / sweetness and ripe, structured acidity.

Finally, cherries are dried for approximately 20 days in controlled environment of a dry house sitting on three level drying beds. Temperature, humidity and airflow are controlled to assure consistency of a drying process and cleanliness of a cup.