Beni tanıyan dostlar bilecektir. Özellikle tarım sürecini baristalar, müşteriler tarafından olabildiğine öğrenilmesi taraftarıyım ve bunun için çeşitli yayınlar da ben de yaptım.

Tim Wendelboe'nun eski videolarından birinde, Tim Finca Tamana'da kavurucularından biri olan Fotis'e kısa süreli bir hasat üretimi yaptırıyor.

Hasat anından itibaren Fotis'in topladığı kirazların ağırlığına baktıktan sonra sırayla elle olgunlaşmamış ya da fazla olgunlaşmış kirazları ayıklama sonrası, işlem sonrası, kuruma sonrası, kabuk ayıklama sonrası ve tahmini kavurma sonrası çıkacak kilogramları tartarak gösteriyorlar. Kavurma sonrası tartı ölçümü yok sadece.

Videoyu izlemeyecekler için toplanan kirazla çıkan kavrulmuş nitelikli kahvenin miktarını da söyleyeyim. :)

11 kilogram ortalama kiraz toplama, tüm işlemler sonrası nitelikli çıkma ihtimali olan kahvenin kavrulması sonrası kalacak ortalama kahve 1 kilogram civarı.

Videoyu izleyince iyi kahvenin bedelinin aslında parayla dahi kolayca ölçemeyeceğimizi görüyoruz.

Tim'in video ortalarında dediği bir lafı da paylaşayım. ''Bundan sonra yerlere çekirdek dökmezsiniz artık.'' :)

İzleyeceklere keyifli seyirler şimdiden.

video

11 kilogram ortalama kiraz toplama, tüm işlemler sonrası nitelikli çıkma ihtimali olan kahvenin kavrulması sonrası kalacak ortalama kahve 1 kilogram civarı.

yukarıdaki orana gerçekten çok şaşırdım. Evet her zaman verilen emekten, kahvenin toplayıcılığından, ülkemize gelişine, kavrulmasına kadar süreçler üzerinden kulağımıza okunan yada bir yerlerden duyduğumuz bilgiler ile hep yorumlar yapıyoruz. Ama şu veriler gösteriyor ki verilen emek inanılmaz.
yere düşen her bir çekirdeği üfleyerek geri öğütücüye koyan biri olarak şunu söyleyebilirim ki artık çekirdekleri yere düşürmeyeceğim :)
Tabi bu rakam ortalama her varyetede, her tarlanın üretiminde aynı olmayacaktır ancak benzer bir oran çıkıyordur. Ve elbette iyi olmayan kahveler de çözünebilir kahve veya kozmetik için satılıyor ancak çok ucuz fiyatlara.