Herkese selam. Global kahve fiyatları son bir kaç günde yaklaşık %, sene başından bu yana yaklaşık p civarında artış gösterdi. Bu artış dolar bazında ve TR/USD kurunun etkisi bu artışa dahil değil. Göründüğü kadarıyla pandeminin etkileri, Kolombiya'daki siyasi karmaşa, peşine Brezilya'da yaşanan sıkıntılar ve düşük rekolte bu artışın başlıca sebepleri. Geçtiğimiz günlerde Brezilya'da yaşanan soğuk hava ve don olayları ise işin tuzu biberi oldu. Maalesef genel beklenti bu artışın kısa süreli olmayacağı yönünde. Haliyle tüketiciye etkisi de bir noktada kaçınılmaz olacaktır. Takip eden arkadaşlar varsa onların da konuya ilişkin görüşlerini merak ediyorum.
son 1 aydır durumu endişe ile takip ediyorum. Özellikle sevgili

Şerif Başaran
hocam sosyal medya üzerinden kendisine ulaşan bilgileri paylaşıyor. ülkemizdeki gıda fiyatlarının inanılmaz artış var.
Kahve özelinde de tarlalardan gelen olumsuz durum ve üzerine eklenen kur baskısı da ile sanırım yakında bugünün kahve fiyatlarını çok arayacağız. özelikle ciddi şekilde ithalat yaptığımız Brezilya'da yaşanan don nedeniyle durum ciddi görünüyor.

Konuyla ilgili bayram dönüşü biraz zor belki ama
Birlik Kahve'den

Cafer Utku Bağçıvancıoğlu

Voicevale'den

Erol Demircioğlu

Ulusal Gıda'dan

Enis Yurtçu
bizimle yorumlarını paylaşabilirler.
Üçüyle de çalışan bir roaster olarak, gelecek yorumların maalesef pek iç açıcı olmayacağını şimdiden söyleyebilirim. Bir sene önce şahsen benim hayal dahi edemeyeceğim fiyatlar bugünün normali oldu.