evde kullanılan makineler ufak hacimde makinalar olduğu için genellikle burnerları büyük endüstriyel makinalara göre o ufak hacmi çok hızlı ısıtabiliyor. Bu yüzden genellikle bu hacimde kavurmanın fazla hızlı gitmesi en olağan problem oluyor. böyle bir duruma en uyacak kahveler yıkanmış sert kahveler olacaktır.
Evde kahve kavuruyor olsam büyük ihtimal ile yıkanmış bir afrika seçerdim. Ev tipi makinalarda burner ve airflow kontrolleri çok hassas olmadığı için olabildiğince az müdahale edip kavurmayı toplamda 8 dakikada sonlandırmaya çalışırdım. Isı transferini olabildiğince kondüksiyon ile vermek için airflow'u olabildiğince az olacak şekilde ayarlayıp 150C'lere 4 dakikada, 7:15'te ilk çıtlamaya gelecek şekilde pozisyon alıp 150C'den sonraki ısınmayı dakikada 14 ila 16 C olacak şekilde kontrol edip hızlı bir filtre kavurması yapardım. Bu kadar ufak hacimde kısa development süresi sorun olmayacaktır.
çoğu ev tipi makinede okuyacağınız veriler çok sağlıklı olmayacağından çekirdeği takip etmek mantıklı olacaktır. Renk değişimleri, çekirdeğin şişmesi, ilk çıt gibi.
Son zamanlarda özellikle instagram'da attığım postlardan sonra en çok ilgi gören ve soru gelen konu oldu.

Yaklaşık 2 sene önce Kahveler.net forumundan satılık ilanları arasında Dieckmann Röstmeister ilanını gördüğümde 'bu nedir?' diye uzun bir araştırma yaptıktan sonra o dönem forum editörünün de bu cihazı kullanması ve konu başlığı altında yazılan yazıların gazına gelip daha kahve ile ilgili çok az şey öğrenmişken makineyi satın aldım ve bugün dönüp baktım tam 2 sene olmuş makineyi alalı. bu süreç içerisinde pandemi ile geçen son 1 yılda makineyi çok fazla kullanmadım. ama sanırım Birlik kahveden aldığım yeşil çekirdek miktarına göre tahminen 45- 55 kg kadar yeşil çekirdek kavrumu yapmışımdır.

Bu noktada makine ile ilgili genel bilgi verecek olursam. Çoğu makineden farklı olarak her hangi bir ısı ayarı ve derecesi yok. ısı tabancasının ısıttığı açık tambur sistemi ile çalışıyor. Açık tambur ile üzerinde 1'den 7'ye kadar kavurma profilini ayarlayabileceğim bir sistem var. Sistemin çalışması ise çekirdek simgesi bulanan düğmeye bağlı. yani 4'üncü ayarda sistem açıksa start-stop tuşuna basarak makineyi çalıştırıyorsunuz ve daha sonrasında first crack sonrası çekirdek tuşuna basıyorsunuz ve 4 nolu programa göre kahveniz kavruluyor. yani 1 numara kahvenizi first crack sonrası 1 dakikada kavuruyor ve otomatik olarak soğutmaya alıyorsa 7 numara 4 dakika kavurarak dark roast kıvamına getiriyor.

kahve kavurmak gerçekten çok özel bir haz veriyor. özellikle kendin üretmek ortaya koymak inanılmaz bir keyif. Kahve çekirdeği yeşilden, kendi rengine dönerken bu makine ile açık tambur özelliği ile direkt olarak kokuları ve çekirdekteki renk değişimlerini görebiliyorum.

Kahve kavurma deneyimlerime yıkanmış çekirdekler ile başladım. Yıkanmış çekirdekler özellikle evde amatör olarak kahve kavuruyorsanız naturel çekirdeklere göre kavurması daha kolay. basitçe hiç bilmeyenler için anlatacak olursam çekirdekleri kavurmaya başladığınız anda öncelikle çekirdekler kurumaya sararmaya başlar bu süreçte üst kısımdaki kabuklarını atmaya başlar. daha sonrasında çekirdek içerisindeki nemin de sona ermesi ile first crack'e girer ve mısır patlıyormuşçasına sesler duyarız ve bu durumda kahve hacim olarak yaklaşık 2 kat büyür. daha sonrasında kavurma profiline göre kavurma devam eder ya da belli bir süre sonra sonlandırılır.

işte tam bu noktada natürel çekirdekler, yıkanmış çekirdeklerden farklı olarak 1 kez daha kabuk atarlar. o nedenle bir çok kavurucudan duyacağınız gibi natürel çekirdek kavurmak zordur ve usta işidir. bir anlık dalgınlık ile kabuklarda tutuşma meydana gelebilir. hem bahsettiğim bu kabuk atma olayı nedeniyle etrafın çok kirlenmesi hem de yangın tehlikesi nedeniyle tava yada farklı ekipmanlar ile kesinlikle ev içerisinde kavurma denemesi yapılmasını önermem. ama açık alanda piknik tüpü üzerinde denemeler yaparsanız bile sizin için bence bir tecrübe olabilir. profesyonel bir kavurma eğitimi almadığım için okuyarak yada kendim tecrübe ederek öğrenmeye çalışıyorum.

Kavurma süreleri konusuna gelirsek makine 300 gram yeşil çekirdek kavurabiliyor. ama ben daha homojen kavurma için 200-250 arası bir miktar kullanıyorum.
Mesela bugün kavurduum Kolombiya Supremo için kahve 6:40'da first crack'e girdi. 8:20'lerde soğutmaya aldım. 11:00 gibi kavurma sona erdi diyebilirim. kavurma sonucu ise medium olarak nitelendirebilirim.

yakın zamanda yarım kiloluk bir makine için evde kendime yer hazırladım, profesyonel bir makine alarak bu öğrenme sürecimi grafikler üzerinde Kahve Masası Youtube kanalı üzerinde paylaşmayı düşünüyorum.

En çok sorulan soru ise makine satılık mı? :) Hayır şu an satılık değil ama kendime profesyonel makine aldığımda ilk işim Dieckmann Röstmeister'ı elden çıkarmak olacak.