Ulusal Gıda tarafından getirilen ve piyasaya sunulan bir kahve çekirdeği.

Şu anda bildiğim kadarıyla Null, Montag ve Zumrut Karaca'da bu çekirdek satılıyor.

null coffee 'nin 3 Mayıs kavrumunu tatma fırsatım oldu. kahve cihan başpınartarafından kavrulmuş.

13 gramdan, 1:16.5 ile bir V60 demlemesi yaptım.
Öğütüm ayarı comandante 22 klik, bitiş süresi ise 3:05 oldu.
1.36% tds ve 19.1% civarı çözünme yakaladım. Kullandığım ekipman basit bir refraktometre olduğundan hatalar her zaman olabilir.

Yoğun çiçeksi bir kahve, çiçek aromaları etrafı sarıyor. Bunun yanında şurubumsu bir tatlılık eşlik ediyor, bu da damakta kalıcılığı arttırıyor. Kremamsı bir dokusu var. Tat olarak narenciye, biraz sarı meyve ve bisküvimsi tatlar aldım.

İlk demleme reçetem ile asidite açısından biraz zayıf bir fincan oldu. Demleme parametrelerine gözden geçirmem gerekiyor. Öğütüm ve döküşler ile oynayıp süreyi kısaltıp, asiditeyi de ön plana çıkarmaya çalışacağım.

Alışılmış yıkanmış Etiyopya kahvelerinden farklı bir kahve. İlk demlemede güzel tatlar sundu.
Bugün ben de null coffee tarfından kavrulan bu kahvenin ilk denemesini gerçekleştirdim.
10 gram Comandante 22 klikte öğüttüğüm kahveme, 150 ml su ekledim. 4 dakika bekledikten sonra üzerindeki köpükleri temizleyerek tadımını gerçekleştirdim. İlk yudum ile birlikte aromada çok zengin bir çiçeksi hissiyat vardı. Damakta aldığım yeşil üzüm ve greyfurttu. Kahve ayrıca kremamsı bir yapıya sahipti...

Kahvenin sitedeki bilgileri ise şöyle:

Tadım notları:Ulusal Gıda'nın 12 kahvelik listesinde yer alan, yeni hasat (20/21) Etiyopya'lar içindeki yıkanmışlardan en çok tutulduğumuz bu kahveyi iftiharla sunarız.

Burunda çoşkun bahar çiçekleriyle başlayan duyusal yolculuk, beyaz şarap (sauvignon blanc) notalarıyla tarif edilen bir Alman şerbetçi otu olan Hallertau Blanc 'ı akla getiriyor. Hem şerbetçi otlarında bulunan ortak zarif kokuyu, hem de ilgili varyetesinin karakteristik özelliklerini taşıyor. Beyaz üzüm, çarkıfelek meyvesi, kivi, bektaşi üzümü (gooseberry), greyfurt, portakal... Ek olarak domates reçeline eşlik eden güçlü bir baharatsılık, damakta umami hissiyatlar çağrıştırıyor. Katmanlı (kompleks) olan bu kahve, damakta yuvarlak ve kremamsı, alıştığımız yıkanmış Etiyopyalara göre damakta oldukça kalıcı.

Varyete:Yerel Gotto Varyeteleri
İrtifa:1975m - 2150m
İşleme tekniği: Yıkanmış, Afrika Yataklarında Kurutulmuş
Üretici:Ato Faysel Abdosh
Ülke: Etiyopya
Bölge/ alt bölge: Sidama, Bensa, Bombe Köyü
Çiftlik/yıkama istasyonu: Testi Ayla İşleme İstasyonu
Hasat: 2020 - 2021
Tedarikçi: Ulusal Gıda / Testi Trading