Her ne kadar aldığımız paket kahvelerde bize tadım notlarına dair bilgiler verilse de bizim damağımız bize her zaman doğru olanı verir. Herkesin damağı birbirinden farklı olduğu gibi hissettiği tatlarda farklılık gösterebilir. Bence ilk olarak herkesin kendi damağına güvenmesi gerekir. Kimsenin hissetmediği bir şeyi hissediyorsanız bunu dile getirmekten çekinmeyin. Bu sizin yolunuz. İkinci nokta ise tatları geliştirmek yani mümkün olduğunca denemediğiniz ne kadar bitki, meyve, çay varsa hepsini denemenizi öneririm. Tadımı geliştirmek için önce diğer tat skalasını geliştirmek gerek. Üçüncü adım ise bolca espresso denemek. Mümkün olduğunca farklı yerlerden espresso denemek, birinci yudum ile ikinci, üçüncü yudum arasındaki değişkenleri görmek aynı zamanda kavurmadan sonraki günler arasındaki tat değişimlerini deneyimlemek.
Bunlar en basitten başlama yöntemleri ardından gelecek olan gram ile oynama, sıcaklığı değiştirme, saniye ayarı ile oynama da cabası. En son noktada keyif almak, her zaman içtiğiniz espressodan keyif almayı unutmayın, denemek sizin için artık sıradan bir şeye dönüşmesin. Keyif aldığınız kahveyi demlemek de, içmek de hep ilk gün kadar heyecan ile olsun!
İlk postumu atmış bulunuyorum, bir hayırlı olsun alırım!

Sevgiler.
İlk başlığın ve yazının hayırlı olsunu benden o zaman dostum. 🙂 Sade, doğru ve güzel öneriler. Bir de yayında senin de bahsettiğin gibi espresso gövde gövde olmak zorunda değil. Bitki çayını andırır espressoların fanatiğiyim. ✊

Hadi hayırlı olsun 😉 çok güzel bir paylaşım.

Paket üstünde yazanlar bir referans ama herkesin damak tadı ve yorumlaması farklı. Kahve durdukça ve kullanılan demleme yöntemine göre de tat algısı değişebiliyor.

Kahve içmeden önce ne yediğimize bağlı olarak bile tatlar değişebiliyor.

En önemlisi dediğin gibi zevk almak.


Pınar Mısırdal Aktepe
harika bir yazı olmuş eline sağlık. Ben de bir kaç zamandır benim eski beko ile uğraşmaya başladım ilk olarak portafiltrenin altını keserek işleme başlayacağım. Bakalım sizlerden gelen tüyolar ile daha iyi espresso yapmayı öğreneceğiz :)
Hepimiz denedikçe yepyeni şeyler öğrenip, birbirimizle paylaştıkça gelişeceğiz! 🙌🏼 Deneyimlerini heyecanla bekliyoruuuz!!

İsmail Gökcan