not almam gereken kahvelerden biri de
el salvador las delicias naturel aneorobic.
Pacas varyetesinden Natürel işlenmiş anaerobic fermantasyon uygulanan bir kahve. Şerif Başaran'ın demleme önerisi olan 90-91 derece su sıcaklığında 1:16 oranında demlendiğinde ilk yudumdan itibaren güzel bir kırmızı elma ve ayva lezzetine soğudukça eşlik eden kiraz tatlılığı eşlik ediyor.

Kahvenin Kahve Fabrikası internet sitesinde paylaşılan bilgileri ise şöyle:


Las Delicias ( El Salvador) “Zevkler”

1935 yılında italya'dan göç edip volkanik göller ve tropikal meyve ağaçlarının arasında bu güzel ve verimli çiftliği kuran Escalon Ailesi; 2011, 2012 ve 2017 yıllarında Cup of Excellence finalistleri arasına girmeyi başardılar. Tarafımızdan ithal edilen mevcut "Pacas" türü, El Salvador'da artık çok nadir bulunan bir tür olup, yetiştirilmesi epey zahmetlidir. Günümüzde El Salvador'da "Pacas" çekirdekleri genelde "Maragogype" türü ile çaprazlanıp "PacaMara" türü ekilmektedir. Kahvenin malik asiditesi (elma benzeri) dengeli ve gövdesi orta derecededir. İlk yudumlarda karamel ve kırmızı elma tatları, sonrasında ise -soğudukça- kiraz ve kara dut tatları daha çok ortaya çıkacaktır.

* Anaerobik Fermentasyon: Yeşil kahve çekirdeğinin içerisinde P'ye yakın karbonhidrat (şeker) vardır. Arabica çekirdeklerinde ise bu şekerlerden en çok bilineni sükrozdur. Anaerobik Fermentasyon esnasında oksijen bulunmadığı için yeşil çekirdekteki karbonhidrat -çoğunlukla sükroz- metabolik bir reaksiyon ile organik asitlere dönüşür. Bu yöntemin uygulanması sonrasında kahve meyveleri çekirdeklerinden daha kolay ayıklanabilir.

Şerif Başaran: “90-91 derece su sıcaklığında 1:16 oranında demlenmesi önerilir.”
Dry Fragrance (Öğütülmüş Kahve Kokusu) : Frenk Üzümü, Ahududu, Karamel
Tat (Demlendikten Sonra) : Tatlı Elma, Kiraz, Karamel, Karadut

Region:Sanla Ana, Palo de Campana
Type:Pacas
Process: Naturel Aneorobic
Harvest:2020
Profile: Frenk Üzümü, Ahududu, Karamel, Tatlı Elma
Çiftçi İsmi:Mauricio Escalon
Rakım:1800 mt
Sca Puanı 86