maalesef son dönemde dolar kurundaki dalgalanmadan kahve sektörü de oldukça fazla etkilenmiş görünüyor. Yeşil kahve çekirdeği ithalatında da dolar kurundaki dalgalanma nedeniyle maalesef fiyatların kahve borsasında sürekli arttığı bilgilerini duyuyoruz. Bakalım bu önümüzdeki süreçte dalgalanma fincanımıza nasıl yansıyacak. İthal gelen kahve ekipmanları konusunda da durum maalesef farksız.
Siparişi verilen pek çok ürün kur nedeniyle zamlı olarak bize yansıyacak... :(
tüketici tarafında sürekli konuşulan ama kur düşse de artsa da fiyatların hiç düşmediği durum... bari çok artmasa :)
Gordugum kadariyla genelde urunler sisteme dolar olarak girilir. Anlik kur dalgalanmalarini takip etmek bir mesai cunku. Girilen dolar fiyat o anki kura gore satis fiyatini tl olarak dusurur yada artirir. Ben ayni kahveyi 85 liraya da 65 liraya da aldigimi biliyorum kisa zaman araliklariyla :)

Lakin kur dustu fiyat aynı kur artti fiyat hop zam firsatciliktir.
Yeşil Kahve maliyetierinde, dolar kuru ister istemez en önemli maliyet kalemlerinden birisi oluyor. Ancak yeşil kahve maliyetini belirleyen tek faktör olduğunu düşünmek pekte doğru değil. Çünkü yeşil kahvenin dolar karşısında kendine ait bir değeri de bulunmakta ve süreç içerisinde bu değer dalgalanmakta. Bu dalgalanmaları etkileyen bir çok ta değişken bulunmakta. Yani dolar düştü fiyat düşmedi dediğimiz durumlarda maliyeti etkileyen başka değişkenlerin etkisi olabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız bir durumdan örneklendirmek gerekirse, dolar kurunun düşmesine rağmen, bazı orjinlerde bir artış söz konusu olmuş, ayrıca Pandemi sebebiyle, global de bozulan konteyner akışları sonucu navlunların dengesizleşmesine ve artmasına sebeb olmuş, bunun sonucu ister istemez dolar kurunun etkisi ile düşmesini beklediğimiz fiyatlar ama aynı kalmış, ama fiyat düşsede dolardaki düşüş orantısında olmamıştır. Sonrasında dolarında artması ile bazı kalamlerdeki artış doların artması ile doğru orantılı olmamıştır.

En nihayetinde iç piyasanın en güzel karar verici olduğunu düşünebiliriz ve fiyatlandırma yaparken piyasa şartlarının ve koşullarının en büyük baskıyı yarattığını düşünebiliriz.
Fırsatçık yapılmasına piyasanın izin vereceğini düşünmüyorum.
Bu konunun sanırım sürekli aktif kalması gerekiyor.

Kurdaki dalgalanmalar bazen fırsat bazen de zarar olarak yansıyor.