ulusal coffee kahvelerini denedim..
# keramo, nensebo refisa, hamasho, bombe naturel, worka, bombe yıkanmış, gigesa yıkanmış keyifle tükettiğim, tadım notlarını güzel veren kahveler oldu..
# aricha, shantawene, gigesa naturel performanslarını tam ortaya koyamamış, keyif alamadığım, bana uymayan kahveler oldu..

# keramo, nensebo refisa, hamasho, bombe naturel sıralama yapmaksızın en çok beğendiğim, tadına doyamadığım çekirdekler olarak hafızamda yer etti..
Son Etiyopya seçkilerini deneme fırsatı buldum.

Aynı kahvenin 2 farklı yöntemle işlenmiş halini tatma fırsatı da var.

➡️ Guji Gigesa Natural - Çiçeksi, orman meyvesi tatları, kremamsı gövde, çikolata bitiş, dengeli
➡️ Guji Gigesa Washed - Çayımsı, narenciye tatları, orta-yüksek narenciye asiditesi (limon)

➡️ Sidama Bombe Washed - Kremamsı gövde, bisküvimsi tatlar, sarı meyve yoğun, hafif çiçeksi, malik asidite

➡️ West Arsi Nensebo Refisa Natural - Kuru aroması parfümsü ve tatlı.. tropik meyve, orman meyveleri, mayhoş ve tatlı, ağızda kalıcı, bitiş çikolatamsı

instagram

4 çeşit kahvelerini denedim: Guji Gigesa Natural, Keramo, Nensebo Refisa ve Burundi Businde Honey.

Keramo içlerinde en beğendiğim çekirdek oldu diyebilirim. Kompleks baharat notalarıyla ve bitişte damakta uzun süre bıraktığı tarçın notasıyla oldukça beğendiğim bir çekirdekti

Nensebo Refisa ise ilk yudumdan itibaren kompleks kırmızı meyve notalarıyla ve meyve suyu hissiyatı veren tatlı gövdesiyle fazlasıyla beğendiğim bir çekirdek oldu.

Guji Gigesa Natural ise ilk yudumdan itibaren baskın bergamot tadıyla, belirgin asiditesiyle ve hafif gövdesiyle sanki kahve değil de bergamot aromalı çay içiyormuşum hissi uyandırdı. Çekirdek her ne kadar v60'la da oldukça iyi sonuç veriyor olsa da türk kahvesi olarak denendiğinde bence 1-2 tık daha bile iyi sonuç veriyor. Bu çekirdeği kullanarak içtiğim en iyi türk kahvesini içtiğimi söyleyebilirim.

Burundi Businde Honey ise bende bir tık hayal kırıklığı yarattı. Çekirdeği v60'la demlediğimde klasik burundi kahvelerinden aşina olduğumuz kiraz notasını net şekilde alabildim ama çekirdeğin asidite, tatlılık ve komplekslik açısından biraz düz kaldığını söyleyebilirim. Tam olarak beğenmedim diyemem ama aşırı sevdiğimi de söyleyemem. Türk kahvesi olarak denediğimde ise fena sonuç almadığımı söyleyebilirim.