Cafec filtrelerin arasında benim gözlemlediğim kadarıyla, tüketicilerin en az tercih ettiği filtre.
En basit şekilde anlatacak olursak, bu filtreler, sıcak su ile birleştiğinde aktifleşiyor ve gözenekleri küçülüyor. Böylelikle akış yavaşlıyor. Zaten kağıdın üzerinde body and sweetness yazıyor, bunu sağlaması için şekerin çözüldüğü kısımlarda su hızlı akış gösterirken, gövdeyi oluşturduğu süre zarfında yavaşlıyor ancak diğer kullanıcıların ve benim de gözlemediğim, klasik teknikleri uyguladığımızda, su akışı o kadar yavaşlıyor ki, demleme süresi fazla uzarken, demlenen kahve de over extracted oluyor haliyle ve tatlılık kısmı gövde tarafından maskelenmiş oluyor. Ne kadar kalın öğütülürse öğütülsün, filtre sıcaklık ile aktifleştiği için, öğütüm derecesi bunu engelleyemiyor.

Peki bunun bir çözümü var mı?

Filtrenin vadettiği, sweetness and body hissiyatını yakalayabilmek için, ben iki teknik kullanıyorum. Bunlardan ilki;
Demleme ekipmanını ısıtmak ve filtreden kağıt tadını ayrıştırmak için sıcak su ile yıkarız fakat bu filtreyi soğuk su ile yıkarsak, aktifleşmesini başlatmamış oluyoruz. Demleme ekipmanını ısıtmak içinse server kısmını ayrıca ısıtıyorum fakat V60'ı ısıtmak için herhangi bir çözümüm yok. Çok da şart olmadığını düşünüyorum.

İkinci çözümüm ise beraberinde başka bir ekipman gerektiriyor. O da Lillydrip. Bende yalnızca Starflower modeli olduğu için ancak onunla deneyimleyebildim. Bu ekipman sayesinde, demleme süresi ve öğütüm derecesi oranı, hepimizin alışkın olduğu Hario'nun 100lü Japonya üretimi filtre kağıda yakın davranıyor. Fakat tadında bariz bir farklılık oluyor. Yalnızca Lillydrip ve Th-2 ikilisini kullandığım demlemelerde, normalde tercih edeceğim sıcaklıktan 1-2 derece daha düşüğünü tercih ediyorum.
Cafec filtreler arasında benim de en az sevdiğim filtre kesinlikle. Tamamen demleme tarzıyla alakalı aslında. Bu filtreyi sanırım sadece 10-12 gram kahve demlerken kullanacağım, çünkü baya iyi sonuç veriyor.
filtreler arasında benim de en çok dikkatimi çeken filtre oldu aslında. gövdeyi ön plana aldığı kesinlikle net.

Kadir Oğuzhan Güzgü
döküş miktarları ile oynayarak, yatağı çok fazla yükseltmeyerek güzel tarifler çıkabileceğini düşündüm. şu an elimde bu filtreden 1 tane kaldı ama son testim için güzel bir tarif çalışırım.
aklımdaki 3 basamaklı yavaş döküş olacak :)

Edit:

Ahmet Sait
miktarı düşürerek demlemeyi düşünmemiştim ben de öyle bir deneme yapayım. 10 gramdan kahve demlerken Kasuya dripper kullanıyordum. Aslında bu filtreyi kullanırkan hiç gerek kalmaz :)