Uzunca bir zamandır Cafec Traditional filtre kullandığımı videolarımı izleyenler de hatırlayacaktır. Traditional filtredeki yeni partideki süre değişiklikleri ve genel Cafec filtrelerinin çeşitliğinin tatsal etkilerini karşılaştırmam için oldukça talep aldım. Son günleri ben de aynı kahveyi aynı reçete ile tüm filtrelerle demleme yaparak geçirdim.

Deneyimlerime geçmeden önce;

Kullandığım kahve: Spada Etiyopya Worka Yıkanmış
Su sıcaklığı: 92 C
Öğütme: Comandante Red Clix 50 klik
Oran: 15/250
4 basamaklı demleme: 60 60 60 70
Son döküşü tamamlama: 1:25

Not: Amaç her filtreden en güzel demlemeyi almak değil, ortalama bir reçetede performans, lezzet farklılıklarını reçeteden doğacak olumlu ya da olumsuz sonuçları göz önüne alarak gözlemlemek. Normalde her filtreye uygun reçete ayarlamamız gerektiğini unutmayalım.

Gelelim deneyimlerime,

İlk olarak eski Traditional ile yeni Traditional da demlemelerimi gerçekleştirdim.

Traditional eski:

Toplam süre: 02:20

Tatsal performansı: Kokuda daha parlak, asiditesi orta, daha canlı, tatlar ılındıkça iki fincandada birbirine çok yakınlaştı. Soğudukça asidite keskinleşti. Damak hissiyatı biraz daha çayımsı.
________
Traditional yeni:

Toplam süre: 02:47

Tatsal performans: Kokuda daha tatlı, asiditesi orta, tatlılık asiditeyi biraz örtüyor, tatlar ılındıkça iki fincandada birbirine çok yakınlaştı. Soğudukça asiditeyle tatlılıkla daha dengelendi. Damak hissiyatı biraz daha yoğun.
________
Toplamda aralarındaki tatsal farklar:

En büyük tatsal farklılık tatlılık tarafında oldu. Bununda sebebi demleme süresi. Ancak bu tatlılık yeni traditionalda demlenen kahvede asiditeyi gölgeleyecek yoğunlukta bir tatlılık değildi. Diğeri daha berrak ve canlıyken, bu daha tatlı ve yuvarlak bir damak hissiyatı vardı. Ancak ikisi de ılındıkça ve soğudukça aralarındaki tatlılık asidite farkı birbirine daha yaklaştı.
________
Th1:

Toplam süre: 3:00

Tatsal performans: Koku temiz ve hafif. Tat oldukça çayımsı, hafif, berrak bir damak hissiyatı var. Üç dakika demlenmesine rağmen diğer filtrelerde demlenen üç dakikalık kahveler gibi yoğun tatlılık ya da bitterlik yok. Oldukça temiz.
________
Th2:

Toplam süre: 03:34

Tatsal performans: Yoğun ve tatlı meyvemsi bir koku var. Asiditesi demleme kaynaklı oldukça düşse de meyvemsi bir tatlılık tatta da sıcakken belirgin. Damak hissiyatı dolgun, yoğun. Ilındıkça meyvemsi tatlılık yerini şekersi bi tatlılığa bıraktı soğudukça da devam etti.

_______

Th3:

Toplam süre 02:27

Tatsal performans: Performans olarak eski traditional'a oldukça yakın. Berrak temiz ama aynı zamanda gövdeli bir fincan sundu. Hem meyvemsilik hissediliyor. Hem de çayımsı notalar alınırken de kahve gövdeli. Oldukça dengeli bir fincan.

_____

Abaca:

Toplam süre: 02:38

Tatsal performans: Yoğun meyvemsi koku var. Tatlar keyifli bir yoğunlukta. Başka bir yoğunluk aldığım th2 den farklı olarak tatlılık bu fincanda daha dengeli.