İleriye dönük olarak arşiv olması açısından
- ilk bölümde kahve ile ilgili yorumlarımı
- ikinci bölümde ise kahvenin Null Coffee tarafından paylaşılan bilgilerine yer vereceğim.

Yorum:
Cihan Abi

Cihan Başpınar
ile tanışıklığımız ve sohbetimiz 2019 İzmir kahve Festivali'ne dayanıyor, sağ olsun o zamandan bu yana yüz yüze olmasa da sürekli iletişimdeyiz.
(bkz:kahve masası 3. bölüm | null coffee roasters – cihan başpınar)

Neyse bu hafta kendisinin yeni çekirdeklerini deneme şansı buldum. 5 çeşit yeni çekirdekten ilk olarak çok merak ettiğim Brezilya Cascavel Verde kahvesini denemek istedim.
Çünkü her ne kadar bir Brezilya çekirdeği gibi görünse de gerçekten bu kahve aslında yıkanmış bir Etiyopya kahvesi olabilir.
Kahveyi öğüttüğüm andan itibaren muhteşem bir menekşe kokusu etrafı sarıyor.
Kör tadım olsa net Geisha derim bu kahve için. Yoğun menekşe ıslak kokuda da yani demleme sırasında da devam ediyor. Aromadaki yoğun menekşe, tatta kendini çok net hissettiren çilek ve limon ile damağınızı şenlendiren bir lezzet ortaya çıkıyor. Çok net bir şekilde tadım notalarında yazan çilekli limonatayı bu kahvede damakta bulabilirsiniz. İzmirliler için şunu söyleyeyim daha önce güzel bir yaz gününde Bisquitte de Çilekli Limonalisa içtiyseniz işte bu kahvede o var :)
Bu kahve için çok net söyleyeceğim ise şu sitesinde fiyatına baktığınız anda sipariş geçeksiniz. Çünkü fiyatına göre bu kahve bambaşka şeyler sunuyor. Bu kahvenin çok kısa bir süre sonra tükeneceğine eminim :)

Kahvenin Bilgileri:
Null Coffee'nin sitesinde kahve ile ilgili paylaşılan bilgiler şöyle:

Burunda menekşe, çilek, damakta çilekli limonata, gelincik reçeli, çiğ badem, çiçek balı ve Tunus hurması. Orta gövde , tatlı, yuvarlak, kremamsı bir damak. Sitio do Cruz dan bu yana listemize giren en floral/meyvemsi Brezilyalı. Bu kahveyi bir duygu ile tanımlamak gerekirse bu heyecan olurdu :)

İsmini yeşil çıngıraklı yılandan alan Cascavel Verde, narenciye ve çiçek notaları ile floral ve meyvemsi bir Brezilyalı olarak, bize oldukça farklı bir deneyim yaşatıyor. Tarif etmek gerekirse içine yıkanmış Ethiopia katılmış naturel bir Brezilyaya benziyor.

Bir Sucafina Brezilya'nın kürasyonu olan Cascavel Verde 84 SCA fincan skoruna sahip, erişilebilir fiyatlı ve tutarlı kahve temin etme arayışının sonucunda ortaya çıkmış bir ürün.

Cascavel Verde, Sucafina Brezilya'nın doğrudan dikey olarak entegre edilmiş tedarik zincirinden elde edilen tutarlı ve uygun fiyatlı karışımlar serisi Sucafina Originals bir parçasıdır. Portekizce'de Cascavel olarak bilinen çıngıraklı yılan kötü bir üne sahiptir. Algıladığı tüm tehditlere karşı kendini savunma yönündeki tepkisel eğilimi, onu korkutucu bir rakip haline getirmektedir fakat aynı zamanda kahve ekosistemi için de önemlidir. Güzel desenlerine ek olarak, çıngıraklı yılanlar kemirgenleri ve diğer küçük hayvanları yer. Kahve ağaçlarının köklerine ve sulama hatlarına zarar veren bu kemirgenler kahve üretimini büyük sekteye uğratabiliyor. Doğal düşmanları olan yeşil çıngıraklı yılanlar ise yerel üreticilerin kimyasal tarım ilaçları kullanmadan zararlılar ile doğal yoldan mücadele etmesine yardımcı olur.

Brezilya'da kahvelerin çoğu devasa çiftliklerde yetiştirilir. Bu çiftlikler üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için mekanik hasata uygun biçimde inşa edilmiş ve donatılmıştır. Brezilya kahve bölgelerinin birçoğundaki nispeten düz arazi yapısı yüksek asgari ücretlerle birleştiğinde, üreticiler için elle toplama yerine mekanik hasatın tercih edilmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Bu kahvede, çiftliklerin daha meyilli ve engebeli arazilere sahip bölümlerinde, yarı mekanize denilebilecek bir hibrid hasat metodu kullanılmaktadır. Olgunlaşmış kirazların yere serilen örtüler üzerine titreşimle dökülmesi sistemine dayanan bu sistem üreticiler tarafından manuel mekanize hasat olarak adlandırılmaktadır.

Cascavel Verde'nin kalitesini NY2 kusur kontrol sistemi garanti altına alır. NY2, 300 gramlık bir numunede 6'dan fazla görünür kusur olmadığını bize garanti eden bir tanımlamadır. Bu çok az sayıdaki kusurlu çekirdek, çoğu fincanda farkedilemeyecek kadar lezzetli bir tat sağlar.

Çekirdekleri boyuta göre ayırma işlemi Cascavel Verde'nin kalitesini garanti altına alan bir başka kalite kontrol mekanizmasıdır ve kuru öğütme işleminin çok önemli bir aşamasıdır. Bir elek derecelendirme makinesinde, üst üste istiflenmiş bir dizi elek bulunur. Yeşil kahve makineye beslenir ve elekler sallandıkça, belirli bir ızgaradaki deliklerden daha küçük olan çekirdekler, sığamayacakları kadar küçük delikleri olan bir eleğe ulaşıncaya kadar bir alt ızgaraya düşmeye devam eder. 16 numara elekte 6,5 milimetreden büyük çekirdekleri tutan delikler bulunurken 17 numara elek 6,75 milimetre ile 7 milimetre (18 eleğin boyutu) arasındaki tüm çekirdekleri tutar. Bu nedenle, 16/17 karışımındaki tüm çekirdekler 6,5 - 7 milimetre arasında olacaktır. Çekirdek boyutlarındaki tekdüzelik, benzer boyuttaki çekirdekler benzer yörüngelerde kızartılacağından, kavurmanın daha sabit tutulmasına yardımcı olur.

Kahve Sınıfı: NY2 Scr. 16
Varyete: Sarı ve Kırmızı Catuai, Mundo Novo, Catucaí, Topázio, Bourbon
İşleme: Kısmen Doğal ( pulped natural)
Rakım: Deniz seviyesinden 800 ila 1.110 metre yukarıda
Çiftçiler: Sucafina Brezilya ile çalışan çiftçiler
Ortalama Çiftlik Büyüklüğü: Ortalama 7,5 hektar
Bölge: Espirito Santo, São Paulo, Minas Gerais, Bahia
Hasat: 2020/21
Tedarikçi: Sucafina Specialty
Bu kahvenin içine Etiyopya kaçmış ya da çuvallar karışmış... eğer son üretim kavrumu buysa, aklıma başka bir şey gelmiyor :)
Null'un ters köşe Brezilya'sı, hatta gerçekten de dediğiniz Etiyopya benzetmelerine ben de dahil olayım kendini Etiyopya sanan Brezilya. 🙂

Kalan son 25 gramı tek seferde demledim.

25 gram kahve
Comandante Red Clix'te 44 klik
400 mililitre su
Peak Water'da 4,1 ayarda arıtma su
4 basamak döküş
100-100-100-100 ml döküşlerle
Filtre: Hario eski 100'lü çentiksiz akışı güzel, Cafec benzeri filtrelerinden. 🙂
Ön demleme: 30 saniye bekleme
Son döküş: 2:10
Toplam süre: 3:42

Koku tattaki kadar yoğun olmasa da, tatta yoğun limon, hafif çilek ve soğudukça esmer şeker tatlılığı aldım.

Epey keyifli kahve. Bu yılın bence en şaşırtıcı kahvesi olabilir. Deneysel yöntem olmadan da kompleks, transparan, net tatların ortaya çıkarılabileceğinin tarım örneği olmuş bu kahve. Üreticilerini canı gönülden tebrik etmek lazım! Sevgili

Cihan Başpınar
'ın da zevkine, emeklerine sağlık! 🙂
Menekşe, çilekli limonata ve tunus hurması tadım notlarıyla satışa sunulan Etiyopya kahvelerini anımsatan bu kahveyi Timemore Crystal Eye Dripper ile demledim. Fiyatından öte performansı olduğunu söyleyebilirim. Reçete ve döküş detayları videoda.

video