7 yıl kesintisiz kullandığım v60'a sonunda bir alternatif buldum, April Brewer. Biraz zorlayıcı bir ekipman, çok uç parametrelerde dolandığınız için demleme bir challenge'a dönüyor. Dükkan kullanımı için biraz kafa yormak lazım çünkü kendi filtre kağıdı çok az geçirgen bir kağıt ve comandante el değirmeninde aşağısı kurtarmıyor. Yani bir kahve dükkanınız var ise ek43 ile kullanamayacağınız bir setup.

Demleme reçetesi:
Comandante 34 click
17-18 gram kahve / 255 gram su
00:00 85 gram su
00:30 170 gram su
01:05 255 gram su
3:00 demleme bitiş.

Edit:
Dükkan kullanımı için düşünülüyor ve comandante'yi cafe ortamında kullanmak istemeyen var ise şimdilik Kalita filtreler ile dükkan kullanımına uyarlayabilir. Kalita filtreleri çok daha geçirgen olduğu için ek43 ile kullanılır; fakat kendi filtre kağıdındaki başarı yakalanamaz.
Bilgiler için çok teşekkürler...

Altuğ Baser
anladığım kadarı ile bu ekipmanlar için asıl farklılığı yaratan filtreler. Yakın zaman önce

Metin Benbasat
bana Phoenix70 Pourover Coffee Dripper'ı denemem için göndermişti. O dripper için de farkı yaratan kesinlikle filtresiydi...
Düz tabanlı ama bir yandan da V60 a benzeyen ortasında büyük delik olan bir demleme ekipmanı. Düz taban demleyiciler tatlılığı ön plana çıkarırken, konik demleyiciler ise asidite ve kompleksiteyi ön plana çıkarıyor.

Sanırım bu ekipman ise aralarında bir denge kuruyor.

V60 a göre tat profili nasıl merak ediyorum.