Mart ayını tamamlıyoruz umarım sağlık ve mutluluk hep bizlerle olur. Yeni ay şaka gibi geçen şu bir yılı unutturur. Biliyorum zor ama artık umut etmekten başka seçeneğimiz de yok sanırım.

Günün ilk kahvesini mesaiye başlarken hazırladım. baristocrat 3rd wave café / roastery 'nin yakında piyasaya çıkacak süper bir kahvesi... Adını veremiyorum :)

10 gram kahveye / 160 ml su ekleyerek hario v60 ımmersion dripper 'da hazırladığım tarifimde bu kez Abaca Fİltre kullandım. hario v60 ımmersion dripper 'ın düğmesini kapatarak yaptığım demlemede normalde 4 dakika beklediğim zamanı 5 dakika olarak denedim.

Bir önceki denememe nazaran tatlılığın azaldığı ama çok güzel bir şekilde asiditenin arttığını farkettim ve asidite böyle güzel bir kan portakalıydı. Sanırım sonuca abaca filtrenin de etkisi var. Abaca ile uzun zaman sonra asidite konusunda güzel bir deneyim yaşadım.
Ninety Plus Estate'den Kambera vardı bugün menüde. Ninety Plus kahveleri genelde üzerinde yazan tadım notalarını net olarak sunan kahveler. Bu kahvede yine şaşırtmadı. Harika bir bitter çikolata tadıyla başlayan serüven kiraz ve kırmızı erik ile sonlanıyor.
Güne hatırlayamadığım bir Etiyopya Adado kahvesi ile başladım.

Ardından yemek sonrası getirilen acı bir Türk kahvesi ile devam ettim :)

Eve gelir gelmez de buzluktan çıkardığım Square Mile Rwanda Gitwe yi demledim. Bu kahveyi 2020 nin beğendiğim kahvelerinden olmuştu. 1:14.5, 16 gram, Timemore Crystal Eye, Süre 2:40