Bugünün ilk kahvesini kendim demlemedim, benim için sağ olsun (bkz:paper roasting coffee / chocolate) suadiye'de şampiyonumuz

Deniz Tombuloğlu
demledi.

Kahve kolombiya El Paseo - anaerobik işlenmiş bir kahve. Türk kahvesine de güzel uyum sağlıyor dedi.

uzun bir aradan sonra yanına uğrama fırsatım buldum ve

Uğur Asilsoy
'un Nitelikli Kahve kitabı da rafları süslemiş. Tekrardan tebrik ediyorum.
herkese selamlar,
izmir'de yamurlu bir gün bitti ve ben de bittim diyebilirim. Bugün 4 kere Ordinarius Coffee 'den Etiyopya WOLICHU WACHU içtim. Neden derseniz çünkü uzun süredir merak edilen Cafec filtreleri ile ilgili kahve akış testlerini yaptım. Biliyorsunuz daha önce Kahve Masası Youtube kanalında Hario için de denemeleri yine aynı kahve ile yapmıştım. Kısa bir süre sonra video yayında olacak :)

Artık ülkedeki resmi kahve çekirdeğimiz olan WOLICHU WACHU ise gerçekten bıkmadan içebildiğim kahvelerden. Testler sırasında içene kadar genelde kahveler soğumuş olsa da soğuk hali ile de bergamotlu ice tea tadı alabildiğim keyifli bir kahve.
İsveç merkezli (bkz:standout coffee) den (bkz:ninety plus) lycello demledim ve bu sefer ingilizce olarak kahve masasi youtube kanalına ekledim.

gerçekten çok katmanlı ve dengeli bir kahve. ulaşması zor ama bulunca unutması daha zor :)

Dünyanın en iyi kahvelerinden seçkileri kavuran ve sunan bir kavurucu. Yarışma serisi kahveler kavuruyorlar.

✔10 gram, 1:16, 26 klik, 95C, 45 ppm su, 2:20, 19.9% ey

Kavurucunun Tadım notları: Bal, kavun, liçi, tatlı limonotu

Youtube Linki
Bugün için sadece tek bir kahve içebildim. Yarın için ama Türk Kahvesi için ayırdığım sekiz gram Kolombiya La Rivera Pembe Burbon Cold Press Deneysel kalmıştı onu demleyeceğim. Sonrası V60.

Bugün tek içtiğim kahve Ruanda Huye idi. İki kişilik demledim. İlk kez iki kişiliğini demlemiştim bu kahvenin bugün tek v60 da, 97 derece ile başladım demlemeye. Malesef fazla geldi bu sıcaklık. Ciddi anlamda fazla ekstrakte olmuş bir kahveyi ayılma kahvesi diye içtik Duygu'yla. Gerçi Duygu bitirmedi kahveyi bile. 😁