Herkese merhaba,
Yağmurlu, gök gürültülü bir izmir sabahında akşama da galatasaray'ın da maçının olması ile haftayı güzel kapatmayı ümit ediyoruz.
Günün ilk kahvesi: celsius coffee roastery 'den Peru La Huaca demledim.

- filtre : hario 100'lü natürel
- ekipman: timemore cam v60 dripper crystal eye 02
- öğütüm: comandante 20 klik
- su: peak water 3.2
- su sıcaklığı: 94 derece
- kahve su oranı : 10 gram kahve / 170 ml su

demleme reçetesi:
Gün içrisinde farklı kahveler de içmek istediğimden dolayı demlemeyi 10 gr üzerinden yaptım. 50 ml ,le öne demleme 30 saniye bekledikten daha sonra 110 ml'e kadar dairesel döküş ve 170 ml'e tamamlama.
Bitiş :1:56

tadım notları:
Kahve ilk tadımında itibaren çok karmaşık bir tadı olduğunu söyleyebilirim. yani ilk yudumda sütlü çikolata ya da kremamsı gelen tat, aromada oldukça meyvemsilik sunuyor. kahveyi içip bitirine kadar karamel mi var bunda yoksa meyvemsilik mi baskın anlayamadım. ama keyifli bir sabah kahvesi olduğunu söyleyebilirim. Urla'da komşum olan celsius coffee roastery den çok keyifli kahveler içtim bu sene özellikle Adado'su hala aklımda...

(bkz:kahve masası 18.bölüm | celsius coffee – anıl abacı)
isveç merkezli, yarışma kahveleri kavuran standout coffee 'nin doğum günüme yetiştirdiği kahvelerden (bkz:ninety plus) lycello panama gesha demledim.

25 gram ön demleme + 45 gr x3 lük bir reçete kullandım. kahveyi normalden kalın öğütmek gerekiyor. kokusu çiçek ve meyvemsi.

tadı meyvemsi ama tatlı, ekşi çok keyifli, tartatik sitrik asiditesi olan dengeli bir kahve.

✔10 gram, 1:16, cmd 26, 95C, 40ppm su, 2:20, 19.9% ey
(bkz:kahve fabrikası) deneme paketinin sonuna geldim. El Salvador Las Delicias ve Nicaragua Un Regalo De Dios beğendiğim iki kahve olmuştu.

paketin dibindeki kahveleri harmanlayıp demledim.

13 gram las delicias + 1.5 gram un regalo de dios harmanı :)

Timemore Crystal Eye Dripper 01
1:15, 92C su, 2:30