Bugün perşembe yani Kahve Masası günü!
Bu hafta konuğumuz 2020 sca türkiye demleme yarışması 2'ncisi aslı yalçın kendisi ayrıca bizler gibi bir ev demleyicisi ve gerçekten şahane bir yayın bizi bekliyor.
Kahve Masası bu akşam saat 21:00'da

Levent Öncü
ve

İsmail Gökcan
instagram hesaplarında...

Gelelim günün ilk kahvesine...
Bugünün ilk kahvesi Roasthead.co 'dan Etiyopya idido!
- filtre : hario 100'lü natürel
- ekipman: Timemore Cam V60 Dripper Crystal Eye 02
- öğütüm: comandante 20 klik
- su: peak water 3.2
- su sıcaklığı: 92 derece
- kahve su oranı : 16 gram kahve / 240 ml su

demleme reçetesi:
aslında kahveyi ilk olarak

Orkun Üstel
'den öğrendiğim 4 basamaklı 60 60 60 60 ile demleyecektim anack kahveyi Timemore Crystal Eye 'da demlediğim için normalden 2-3 klik daha ince öğüttüm daha sonra ilk ön demleme suyunu döktüğümde kahvenin verdiği tepkiden demlemenin fazla uzayacağını düşünerek. 60 120 60 olarak güncelledim. Bitiş: 2:35 olarak sona erdi.

Tadım Notları:
Kahveyi ilk öğüttüğüm andan itibaren müthiş kokular etrafı sarıyor. Yani gözünüz kapalı naturel bir etiyopya olduğunu tahmin edebilirsiniz. Tadımda da naturel bir çekirdekten beklenildiği gibi meyvemsilik ve tatlılık ön plandaydı. Şeftali tatlılığı aldığımı net bir şekilde söyleyebilirim, daha sonra soğumaya başladıkça kavun benzeri güzel bir tat oluştu. Kahve oldukça yumuşak içimli bir kahve. Daha önce bu çekirdeği içtiğim diğer kavurucularda da aynı sonucu almıştım.
Sabah The Barn'dan arkadaşımın örnek gönderdiği Kolombiya Cerro Azul Anaerobic Natural Gesha'sını demledim.

25 gram kahve'ye 400 mililitre su kullandım. Comandante Red Clix'te 44 Klikte öğüttüm. Peak Water 4. Derecede arıttığım suyun sıcaklığı 94 C'tı. Sabah demledim tam demleme süresini hatırlamıyorum malesef. 02:30 civarıydı sanırım. Süreyi hatırlamasam da tam emin olarak diyebilirim ki kötü şans beni yakaladı, kahve ciddi anlamda az çözündü. Bundan dolayı belirli bir tatlılık azlığı ve kuruluk olsa da, ananas, yeşil erik gibi tatlar aldım.

Dükkanda da az evvel Kolombiya La Rivera Laktibasillus Caturra'yı espresso olarak demledim.

Eski tip değer sistemi olan ek43T'de 2.8 de öğüttüm kahveyi.

18 gram kahveyi 50 mililitre çıktı alacak şekilde 33 saniyede demledim. Kahve yatağının hazırlığı ve tamplebmesi (puck) sonrası üzerine aeropress filtresi yerleştirdim. Epey berrak, tatlılık biraz önde olsa da yine meyvemsi güzel bir espresso oldu.

Makine La Marzocco Linea PB