bir öğle saatinden herkese günaydın ve tünaydın :)
- bugün (bkz:dieckmann röstmeister) 'da 5 gün önce kavurduğum kahveyi demledim. çekirdeği geçen sene birlik kahve'den almıştım ;kolombiya medellin. tabiİKİ saklama koşulları ve özellikle nem dengesindeki büyük değişiklik nedeniyle çok iddialı bir kahve olmadı ama yine de bence idare eder :) nanopresso baristakit kullanarak demledim ve espresso benzeri bir çıktı elde ettim. bir pazartesi günü böyle başlamış oldu.
herkese sağlıklı mutlu haftalar..
Dünyanın en iyi kahvelerinden seçkileri kavuran ve sunan İsveç merkezli (bkz:Standout Coffee) 'nin kavurduğu (bkz:Ninety Plus) Lycello demledim. Kahve Panama Gesha varyetesi.

✔10 gram, 1:16, 26 klik, 95C, 45 ppm su, 2:20, 1.65% Brix, 1.40% tds, 19.32% ey

Kavurucunun Tadım notları: Bal, kavun, liçi, tatlı limonotu
tesadüfe biz de bugün (bkz:Ninety Plus)'tan Perci demledik. Yalnız kahve geishadır, geisha Panama'dır dedirten cinsten bir şeydi :D fermantasyon inanılmaz dengeli, kahve tadını baskılamıyor. Neden yarışmalarda kullanıldığı ilk yudumdan belli.
Bende ninety plus dan Drima Zede demledim. kesinlikle bu yıl içtiğim en iyi kahveyi diyebilirim. harika bir bitter çikolata tadı ve karanfil diyebilirim kokuda ve tadda harikaydı